بیمه تکمیلی زایمان

کاربرد بیمه‌های تکمیلی برای پرداخت هزینه‌های درمان افراد است. استفاده از خدمات پزشکی و درمانی ارزان نیست و برای برخی بیماری‌ها ممکن است هزینه‌های درمان بسیار بالاتر از توان پرداخت بیمار باشد. زایمان هم اگرچه بیماری نیست اما انجام آن برای خانواده‌ها پر هزینه است. به همین جهت بیمه‌های تکمیلی این مورد را نیز تحت پوشش خود قرار داده و افراد می‌توانند از بیمه تکمیلی به منظور انجام زایمان نیز استفاده کنند. اما در میان این همه شرکت بیمه کدام یک بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان ارایه می‌کند؟

بیمه تکمیلی زایمان بیمه‌ای مجزا نیست بلکه یکی از پوشش‌های بیمه تکمیلی است. بیمه تکمیلی دارای پوشش‌های مختلفی مانند پوشش هزینه‌های بستری، دندانپزشکی، هزینه آمبولانس و… است که پوشش زایمان و درمان نازایی نیز یکی از این پوشش‌ها است.

پوشش بیمه زایمان هزینه‌های زایمان چه به صورت سزارین و چه به صورت طبیعی را تا سقف تعهدات خود پرداخت می‌کند. همچنین بیمه‌گزار می‌تواند برای درمان نازایی و ناباروری خود نیز از این بیمه استفاده کرده و هزینه‌های مازاد درمانی را از این طریق پرداخت کند. بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان بیمه‌ای است که هزینه‌های درمانی را تا بالاترین سقف پرداختی و کمترین حق بیمه، پرداخت کند.

بیمه تکمیلی به صورت گروهی و انفرادی ارایه می‌شود. در حالت گروهی که ویژه مجموعه‌های کاری است، حق بیمه کمتری پرداخت می‌شود. تعداد اعضای مجموعه نیز باید بالای 50 نفر باشد. سقف تعهدات نیز بر اساس توافقی که بین بیمه‌گزار و بیمه‌گر انجام می‌شود تعیین می‌گردد. در ضمن اگر تعداد اعضای مجموعه بیشتر از 1000 نفر باشد بیمه تکمیلی مدت انتظار نخواهد داشت. در بیمه‌های تکمیلی انفرادی حق بیمه‌ای که بیمه‌گزار باید بپردازد و سقف تعهدات بیمه‌ای کاملاً مشخص است. مدت انتظار برای زایمان در بیمه تکمیلی انفرادی 9 ماه تا 1 سال است.

برای استفاده از برخی پوشش‌های بیمه تکمیلی لازم است مدت‌زمان مشخصی از خرید بیمه‌نامه گذشته باشد به این فاصله زمانی که بیمه‌گزار بیمه را خریده اما هنوز نمی‌تواند از آن استفاده کند مدت انتظار می‌گویند.

برای خرید بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان باید ببینیم کدام شرکت این بیمه‌نامه را با بهترین شرایط ممکن ارایه می‌کند. هر شرکت بیمه شرایطی دارد که مخصوص به خود است اما در هر حال پوشش‌های زایمان در همه شرکت‌ها یکسان است. دانستن موارد زیر به شما در خرید بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان کمک می‌کند.

1. حق بیمه یا قیمت بیمه‌نامه: طبیعتاً پرداخت حق بیمه کمتر به نفع بیمه‌گزار است اما این موضوع زمانی سودمند است که پوشش‌های بیمه‌ای مناسب بوده و نیاز بیمه‌گزار را رفع کند. لذا در زمان خرید بیمه به پوشش‌ها و موارد تحت تعهد آن دقت کنید.

2. پوشش‌ها و سقف تعهدات: هرچه تعداد پوشش‌ها و سقف تعهدات بیشتر باشد، بیمه‌نامه از کیفیت بیشتری برخوردار است و شرکت بیمه در زمان زایمان یا انجام اعمال و درمان نازایی و ناباروری از بیمه‌گزار حمایت بیشتری می‌کند. بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان بیمه‌ای است که بالاترین سطح تعهدات را به بیمه‌گزار بدهد. به عنوان مثال سقف پرداختی برای زایمان در طرح عقیق بیمه سامان معادل 5 میلیون تومان است یعنی هزینه‌های ایجاد شده برای انجام زایمان یا درمان نازایی وناباروری را تا سقف میلیون تومان به بیمه‌گزار می‌پردازد. البته توجه داشته باشید که افزایش سقف تعهدات، قیمت بیمه‌نامه را نیز افزایش می‌دهد.

3. فرانشیز: فرانشیز به مبالغی گفته می‌شود که شرکت بیمه در پرداخت آن تعهدی نداشته و بیمه‌گزار شخصاً باید آن را بپردازد. فرانشیز در بیمه‌های درمان که شامل پوشش‌های زایمان نیز می‌شود بین 10 تا 30 درصد است. به نفع بیمه‌گزار است که بیمه‌ای با فرانشیز کم بخرد اما با انتخاب طرح‌هایی که فرانشیز کمتری دارند این احتمال نیز وجود دارد که سطح تعهدات شرکت بیمه کاهش یابد.

میزان حق بیمه، تعداد و سقف پوشش‌های بیمه‌ای و مقدار فرانشیز سه عامل مهم در انتخاب بیمه درمان تکمیلی است.

پوشش زایمان برای مردان!

پوشش بیمه درمان تکمیلی مخصوص زنان نیست زیرا همان‌طور که گفتیم با این پوشش علاوه بر مخارج انجام زایمان‌های طبیعی و سزارین هزینه‌هایی که افراد برای درمان نازایی و ناباروری انجام می‌دهند نیز تا سقف تعهدات مندرج در بیمه‌نامه قابل جبران است. هزینه‌های اعمال زیر با داشتن پوشش زایمان توسط بیمه تکمیلی پرداخت می‌شود.

پوشش زایمان بیمه تکمیلی هزینه‌های درمان نازایی و ناباروری را نیز تا سقف تعهدات خود برای مردان و زنان پرداخت می‌کند.

  • پرداخت هزینه GIFT، ZIFT و IUI که از روش‌های درمان نازایی به روش لقاح مصنوعی به شمار می‌روند
  • پرداخت هزینه‌های انجام ماموگرافی و سونوگرافی
  • پرداخت هزینه‌های درمان ناباروری که در آن از میکرواینجکشن‌ها و یا IVF استفاده می‌شود
  • پرداخت هزینه‌های پزشکی و انجام اعمال مربوط به درمان نازایی و ناباروری